22 kwietnia 2024

W wiosennym nastroju

Członkowie koła edukacji kulturalnej odwiedzili Łazienki Królewskie w Warszawie. Miejsce będące niezwykłym dziełem Stanisława Augusta Poniatowskiego – króla, ale również wybitnego mecenasa i kolekcjonera sztuki, który przez całe swoje panowanie dążył do przekształcenia Rzeczypospolitej w nowoczesne państwo.

„Łazienki Królewskie […] pozwalają poczuć, iż «historia to jest rzecz żywa». Albowiem historia Łazienek to nie tylko dzieje budynków i otaczającego je ogrodu. One mają swoją historię, lecz zarazem same stały się historii scenerią. Są świadkami wydarzeń, ale też w nich żywo uczestniczą. Są scenerią zmienną jak pory roku, jak pogoda, światło, kolory, niesione przez wiatr zapachy. Architektura i sztuka, czas przeszły i teraźniejszość, ludzie i przyroda pospołu tworzą genius loci – ducha tego niezwykłego miejsca. Sprawiają, że Łazienki to coś znacznie więcej niż tylko malowniczy ogród, jakich wiele".

I tego ducha miejsca mieli okazję poczuć i doświadczyć uczniowie, którzy złożyli wizytę w zespole pałacowo - ogrodowym w sercu Warszawy.