31 października 2023

Cmentarz Bródnowski – historia i tradycja

Początki cmentarza Bródnowskiego sięgają XIX wieku, pierwotnie był on miejscem pochówku ludzi ubogich. Z biegiem lat status nekropolii uległ zmianie, zaczęto tu chować przedstawicieli różnych grup społecznych. Historię niektórych z nich zgłębili uczniowie klasy 5a, którzy udali się na jesienną wędrówkę po cmentarzu. Odwiedzili m.in. groby Tony’ego Halika, Mieczysława Fogga, Romana Dmowskiego. Zapalili znicze przed figurą Matki Bożej, czcząc w ten sposób pamięć tych, których miejsc pochówku nie ustalono. Na koniec odwiedzili grób pana Michała Małka, który pracował jako nauczyciel w SP 378.

Ta krótka chwila zadumy uświadomiła wszystkim, jak ważna jest pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.