06 czerwca 2023

Wykład z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim

W sobotni poranek 27 maja br. uczniowie zainteresowani fizyką pod opieką pani Renaty Sztyrak uczestniczyli w wykładzie otwartym dla uczniów szkół podstawowych „Magnetyzm wokół nas” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Poprowadził go profesor Adam Babiński. Wykorzystując pokazy i doświadczenia, w niezwykle interesujący sposób przedstawił pole magnetyczne. Bardzo ciekawie opowiadał o zjawiskach magnetycznych zachodzących w otaczającym nas świecie i o tym, w jaki sposób nauczyliśmy się wykorzystywać je do budowy urządzeń codziennego użytku. Uczniowie obejrzeli wiele niesamowitych pokazów przedstawiających pole magnetyczne nierozerwalnie związane z przepływem prądu, czyli z uporządkowanym ruchem ładunku elektrycznego. Zobaczyli, jak zachowują się różne ciała w polu magnetycznym, jak temperatura wpływa na właściwości magnetyczne oraz jak wygląda ferromagnetyk pod mikroskopem. Na koniec uczniowie sprawdzili swoje wiadomości z magnetyzmu, rozwiązując test.