03 października 2022

Warto czasem książki czytać,
Bo to bardzo ważna sprawa.
Książka to dobry przyjaciel
I z nią super jest zabawa.
Książki czyta moja mama,
Tata, babcia oraz dziadek,
Więc bycie książkowym molem
To na pewno nie przypadek.
Jak już jedną przeczytałam,
To na dobre mnie wciągnęła!
Chęć do wiedzy zdobywania
Serce, duszę ogarnęła.

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zainicjowany przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i przypominanie, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, ponadto rozwijają wyobraźnię i pamięć, wzbogacają  słownictwo oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Jak co roku uczniowie klas starszych czytali w szkolnej bibliotece dzieciom z oddziału  przedszkolnego. Zaproszenie do głośnego czytania przyjęła również jedna z mam pani Agnieszka Roguska. Starszaki poznawały przygody bohaterów książek, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa2.0. Czytanie na głos może być bardzo zabawne, o ile dobrze wybierze się tekst.  Strzałem w dziesiątkę okazały się książki „Pospiesz się, Albercie” G. Bergströma czy „Jabłonka Eli” C. Kruusval. Z pewnością wielu przedszkolaków sięgnie po nie w domu podczas wspólnej lektury z rodzicami.