07 kwietnia 2022

Spotkania ze Strażą Miejską

W naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć funkcjonariuszki Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Panie przeprowadziły zajęcia profilaktyczno – wychowawcze.
 Bezpieczeństwo w domu i na placu zabaw były przewodnim tematem zajęć w oddziale przedszkolnym. Nasi najmłodsi uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli też mundur strażnika miejskiego, naszywki i odznakę. Uczniowie klas drugich nauczyli się, jak wezwać pomoc, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły i jak zareagować  na spotkanie z nieznajomym. Nasze dzieci to także przyjaciele zwierząt. Trzecioklasiści wiedzą już, że zwierzę to nie zabawka, a troska o nie wymaga odpowiedzialności. Panie przypomniały, jak odpowiedzialnie  traktować czworonożnych przyjaciół i dbać przy tym o własne bezpieczeństwo. Siódmoklasistom nie jest już obca pierwsza pomoc przedmedyczna. Wiedzą, jak poradzić sobie w trudnej sytuacji, jak pomóc osobom z najbliższego otoczenia w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia, w jaki sposób wezwać odpowiednie służby. Najstarsi uczniowie wysłuchali wykładu na temat odpowiedzialności  prawnej. Poznali podstawowe zagadnienia zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, takie jak: nieletni, czyny karalne, czyny świadczące o demoralizacji. Podczas zajęć zdobyli też wiedzę z zakresu metod bezpiecznego zachowania się, zagrożeń występujących we współczesnym świecie oraz sposobów ich unikania bądź zminimalizowania negatywnych skutków.
 Wierzymy, że wiedza przekazana uczniom sprawi, iż będą zawsze dbać o swoje bezpieczeństwo, postępować mądrze i rozważnie.

Anna Karczewska