Logopeda, czyli kto?

Logopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozą, stymulacją rozwoju mowy, terapią zaburzeń oraz profilaktyką.

Czym zajmuje się logopeda?

Podstawowym celem działań każdego logopedy jest udzielenie pomocy osobie z trudnościami w językowym porozumiewaniu się.
(D. Emiluta-Rozya, Całościowe badanie logopedyczne z materiałem obrazkowym, Warszawa 2013, s.5)

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach do zadań logopedy należy w szczególności:
  1) diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów;
  2) prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń;
  3) podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów;
  4) wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:
    a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,
    b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Kto uczęszcza na terapię logopedyczną?
  – dzieci posiadające orzeczenie lub opinie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej uwzględniającą wskazanie do zajęć logopedycznych,
  – dzieci zakwalifikowane do udziału w terapii podczas przesiewowych badań logopedycznych wykonywanych na początku roku szkolnego, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3.

Jakie są cele terapii logopedycznej?
  – zajęcia logopedyczne mają na celu kształtowanie prawidłowej mowy uczniów pod względem gramatycznym, fonetycznym, leksykalnym,
  – usuwanie wad i zaburzeń mowy.

Organizacja zajęć
  – terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-4 osobowych,
  – na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oparte na zabawie,
  – dzieci uczęszczające na zajęcia przynoszą zeszyty ćwiczeń (w dniu, w którym odbywają się zajęcia), w których znajdą się materiały będące pomocne w utrwalaniu prawidłowej wymowy w domu.

Efekty terapii, czyli współpraca rodzic-logopeda
Wystarczą systematyczne, codzienne krótkie ćwiczenia (5-10 minutowe), aby w znacznym stopniu przyczynić się do skrócenia czasu trwania terapii i pomóc dziecku w usunięciu wady wymowy.
Ważne! Pamiętajmy, że o logopedycznym sukcesie dziecka decyduje zarówno systematyczna praca w gabinecie logopedycznym oraz w domu, przy współudziale Rodzica.